Hogyan ösztönözzük a gyerkőcöt arra, hogy nyáron is olvasson?
Az iskolából szabadulva a nyári szünetben a gyerekek alig várják, hogy végre azzal tölthessék az időt, amit a legjobban szeretnek: játszással. Ilyenkor bizony nehéz rávenni őket arra, hogy a kötelező nyári olvasmánnyal vagy bármilyen iskolával kapcsolatos feladattal foglalkozzanak, ami iskolakezdéskor akár a tanulás rovására is mehet. Hogyan érdemes tehát a gyerekeket rávenni a nyári olvasásra?
Ha a gyerkőcöd utál olvasni
Ragaszkodj az iskolai szabályokhoz, napirendhez
Ha azt szeretnéd, hogy a gyermeked olyan elhivatott legyen az olvasás iránt, akár a nyári fürdőzés iránt, akkor szenteld az esti órákat az olvasásnak. Sok tanár még iskolaidőben is arra esküszik, hogy a gyerekeknek elég naponta 15-30 percet olvasással tölteniük ahhoz, hogy az olvasási készségeik fejlődjenek. Fontos, hogy ilyenkor minden mást félretéve csak az olvasásra koncentráljanak. Ha pedig még kényelmesebbé szeretnéd tenni az olvasást gyermeked számára, alakíts ki olvasósarkokat a lakásban, amelyeket rendezz be babzsákfotelekkel, párnákkal, könyvekkel, vagy állíts fel egy olvasósátrat a kert hátsó végében. Egy-egy fejezet befejezése után pedig beszélgess gyermekeddel, hogy mit gondol a könyvről, a történetről, hogy még inkább pozitív élményként fogja fel az olvasást.
Támogasd gyermeked szenvedélyét
Sok olvasni nem szerető gyereknél megfigyelhető, hogy ha a szenvedélyeikkel, érdeklődési köreikkkel megegyező könyveket adnak a kezükbe, akkor bizony órákat is képesek az olvasással tölteni. Ezt több kutatás is alátámasztotta, amikor a gyerekek olvasási és tanulási szokásait vizsgálták, ugyanis azt az eredményt kapták, hogy azok a gyerekek, akik maguknak választhatják meg az olvasni- vagy tanulnivalót, bizony sokkal nagyobb lelkesedéssel teszik azt. Éppen ezért vidd el a gyermeked a könyvesboltba, hogy ő választhassa ki, mit szeretne olvasni. Mindegy, hogy az éppen egy könyv a kedvenc énekeséről vagy képekkel illusztrált könyv állatokról, a lényeg, hogy érdekelje a téma.
Ismertesd meg a gyermeked többféle formátummal rendelkező könyvvel
A képregények olvasása leginkább gyermekkorban elterjedt, ennek oka, hogy gyermekkorban még sokkal több képekkel illusztrált könyvet olvasunk, amelyek segítik a megértést és a befogadást. Ezek ugyanakkor komplex narratívával rendelkező művek is, hiszen a képregényekben sokszor egymással párhuzamosan történnek a cselekmények, a történet pedig nem a szemünk előtt (akár egy film esetében) hanem az elménkben játszódik le az állóképek és a szövegek összekapcsolásával. Éppen ezért a képregények is kiváló élményt nyújtanak, és egyaránt megszerettethetik az olvasást a gyerekekkel.
Találj más lehetőségeket is az olvasásra
Sok gyermeket megrémiszti egy képek nélküli, vastag, apróbetűs könyv elolvasása, és automatikusan elutasítják az olvasást. Ezért olyan lehetőségeket kell találnod az olvasásra, amelyek maradandó élményt adnak. Akár a játszótéren, akár a bevásárlóközpontban is legyetek, olvassátok el a különböző táblákat, leírásokat gyermekeddel közösen, hogy az olvasást máshoz is tudja kötni a könyveken kívül. Vezetés közben ismertesd meg vele a különböző közlekedési táblákat, és magyarázd meg neki, azok hogyan befolyásolják a közlekedést az utakon.
Ha a gyerkőcöd egy-két sorozaton kívül nem hajlandó mást olvasni
Dicsérd meg az ízlését
Fontos, hogy ne ellenálljunk, hanem támogassuk azt, amit igazán szeret olvasni. Beszélgess vele a könyvről és arról, miért ilyen fontos neki a történet. Ajánlj hasonló cselekménnyel rendelkező könyveket is, hogy még inkább bátorítva érezze magát az olvasásra.
Ássatok mélyebbre
Az iskolában a gyerekek nemcsak elolvassák, hanem értelmezik is a könyveket, történeteket, épp ezért tedd te is ugyanezt otthon: elemezzétek a könyvek karaktereit, írjatok listát a jó és rossz tulajdonságaikról, beszéljétek meg, kinek melyik szereplő volt a kedvence.
Szerezzetek hasonló témájú könyveket
Belegondoltál már, hogy mi lesz akkor, ha gyermeked többször is kiolvassa kedvenc könyvét, és újak után néz majd? Menjetek el a könyvtárba, és keressetek hasonló témájú vagy műfajú könyveket, amelyek szintén érdekelhetik gyermekedet. Kérdezzétek meg a könyvtárost, hogy tud-e ajánlani érdekes olvasmányokat gyerkőcödnek.
Vegyetek részt könyvklubokon, könyvtáborokban
Nagyon sok iskolában, könyvtárban rendeznek olvasótáborokat, ahol a gyermeked nemcsak könyveket olvashat, hanem új barátokra is tehet szert. Ha idén nyáron nem is rendeznek ilyen táborokat a vírusra való tekintettel, akár otthon is kitűzhettek ilyen célokat neki: kérd meg, hogy számoljon be a könyvről, melyet épp olvas, és mesélje el, mi volt a kedvenc része benne.
Ha gyermeked igazi könyvmoly
Tarts lépést a legújabb megjelenésekkel
A rohamosan bővülő könyvpiac, és a sorra megjelenő könyvek rohamában nehéz lépést tartani a legújabb művekkel, így gyermeked is könnyedén elveszhet a megannyi olvasmány közt. Iratkozzatok fel könyvkiadók, könyvesboltok hírlevelére, hogy mindig képben maradjatok a legfrissebb kiadásokkal kapcsolatban, járjatok könyvtárakba, könyvesboltokba, hogy könnyedén kedvére nézelődhessen gyerkőcöd.
Fejleszd a gyermeked megértését
Azok a gyerekek, akik gyorsan rágják át magukat a könyveken, sokszor anélkül olvasnak, hogy felfognák, mi is történik a könyvben, hiszen nem fordítanak kellő figyelmet az olvasásra, elkalandoznak, stb. Ilyenkor a legjobb megoldás, ha megkéred, magyarázza el neked, a cím hogyan tükrözi a törtnetet, vázolja fel a cselekmény főbb pontjait, például az alaphelyzetet, a bonyodalmat és a megoldást, hogy végig le tudja vezetni a történetet.
Rendezzetek könyvcserét
A könyvek manapság nem számítanak olcsóságnak, főleg, ha gyermeked napok leforgása alatt, gyorsan fejezi be őket. Ha a könyvtár mellett szeretnétek másféle lehetőségeket is kipróbálni, akkor cseréjetek könyveket helybéliekkel, barátokkal, szomszédokkal. Ilyenkor a gyerekek természetesen beszélgetésbe elegyednek a többiekkel a könyvekről, így hasonló jellegű eszmecsere zajlik majd le, akár csak az osztálytermekben.